Szexuális úton terjedő megbetegedések jelentősége
A szexuális úton terjedő betegségek egy részének kivédése óvszeres védekezesel lehetséges. Az elterjedt rövidítésük az angol Sexually Transmitted Disease szóból származik: STD. Tudnunk kell, hogy ha nem volt végig óvszeres védekezés az együttlét során akkor a szexuális úton terjedő betegségekkel történő fertőzés kockázata is megemelkedik.
Mik a szexuális úton terjedő betegségek (STD) tünetei?
Az STD -k nem mindig okoznak igen kifejezett tüneteket, néha csak enyhe panaszok jelentkeznek. Ebből következik, hogy akár úgy is átadhatók, hogy akár a hordozó előtt sem volt ismeretes a megfertőzöttség.
Milyen fertőzéseket lehet akár szexuális úton is elkapni?
X Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasmák (M.hominis, M.genitalium, Ureaplasma urealyticum) , Herpes simplex virus,Trichomonas vaginalis
X Human papillomavírus
X Candida
X Gennykeltő és nem gennykeltő, anaerob és aerob baktériumok
X Hepatitis B és C vírusok , HIV, szifilisz, Herpes simplex virus 1,2, Cytomegalovirus
Ezen kívül a nemi érintkezés során tetvesség és a rühesség is átadható, melynek a kivizsgálása bőr- és nemibeteg gondozó centrumokban törtéink
Az alábbi tünetek esetén gondolhatunk az STD-k jelenlétére:
Szokatlan váladék a péniszből vagy a hüvelyből
Sebek vagy szemölcsök a nemi szervek területén
Fájdalmas vagy gyakori vizelés
Viszketés és bőrpír a nemi szervek területén
Hólyagok vagy sebek a szájban vagy a száj körül
Rendellenes hüvelyi szag
Anális viszketés, fájdalom vagy vérzés
Hasi fájdalom
Láz
Hogyan diagnosztizálják a szexuális úton terjedő betegségeket?
Néhány STD diagnosztizálható fizikális vizsgálat, vagy a hüvelyből, a péniszből vagy a végbélnyílásból vett mintavevő által. Bizonyos betegségek esetén a látott kép már sejteti melyik STD jelenléte lehetséges. Bizonyos STD-k diagnosztizálásához vérvizsgálatra van szükség.
Amennyiben STD jelenléte igazolódik a partner vizsgálata is fontos, mert nem elég, ha csak a pár egyik tagja gyógyul ki a betegségből, hiszen a ping-pong effektus miatt ezt követően a partnertől újra elkaphatja a fertőzést.
Ha gyakran tünetmentes fertőzésről van szó, miért szükséges a minél előbbi vizsgálat?
A lappangási idő betegségenként eltérő lehet, vannak olyan kórképek, ahol az együttlétet követően néhány nap, más betegségek esetén néhány hét esetleg hónap kell a tünetek megjelenéséhez.
Előfordulhat a fertőződést követően hosszabb ideig tünetmentes állapot is.
Bizonyos fertőzések lehet hogy kezdetben kifejezett panasszal nem járnak, ám később igen komoly szövődményeket eredményeznek például lázat, kiütéseket, nyirokcsomó duzzanatot, sárgaságot, kismedencei összenövéseket vagy meddőséget.
A minél hamarabbi vizsgálat segít ezen betegséek beazonosításában.
Tehát, amennyiben az együttlét során óvszerrel nem védekeztek és a partner esetén nem volt bizonyítható hogy nem hordozója valamelyik kórképnek STD vizsgálat javasolt a későbbi biztonság és a kellemetlenségek elkerülése miatt.